| Switch Operation | Latching |
| Illuminated | Yes |
| Mounting Type | PCB |
| Panel Cut Out Diameter | 13.6mm |
| Push Button Colour | Blue |
| Contact Configuration | SPST |
| Push Button Style | Dome |
| Voltage Rating | 30V dc |
| LED Colour | White |
| IP Rating | IP67 |
| Contact Material | Gold Over Silver |
| Contact Current Rating | 100 mA @ 24 V dc |
| Case Colour | Black |
| Contact DC Voltage Rating | 24V |
| Manufacturer Part No. | PAL6B2M1CES7L1 |
| Terminal Type | Solder Lug |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.