| Switch Operation | Momentary |
| Illuminated | Yes |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Panel Cut Out Diameter | 13.6mm |
| Push Button Colour | White |
| Contact Configuration | SPST |
| Push Button Style | Round |
| Voltage Rating | 250 V ac @ 200 mA, 50 V dc @ 200 mA |
| LED Colour | Blue |
| IP Rating | IP67 |
| Contact Material | Gold Over Silver |
| Contact Current Rating | 200 mA @ 50 V dc, 500 mA @ 32 V ac |
| Case Colour | Chrome |
| Contact AC Voltage Rating | 250V |
| Contact DC Voltage Rating | 50V |
| Manufacturer Part No. | PAS6D2AM1CES1-5L7 |
| Terminal Type | Solder Lug |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.