| Switch Operation | Latching |
| Illuminated | Yes |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Panel Cut Out Diameter | 16mm |
| Push Button Style | Rectangular |
| Voltage Rating | 250V ac |
| IP Rating | IP65 |
| Contact Material | Silver |
| Contact Current Rating | 5 A @ 250 V ac |
| Contact AC Voltage Rating | 250 / 125V |
| Manufacturer Part No. | ADA16S6-AT2 |
| Terminal Type | Tab |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.