| Switch Operation | Latching |
| Illuminated | Yes |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Panel Cut Out Diameter | 16mm |
| Contact Configuration | SPST |
| Push Button Style | Round |
| Voltage Rating | 36V dc |
| LED Colour | Green |
| IP Rating | IP67 |
| Contact Material | Brass, Coin Silver |
| Contact Current Rating | 2 A |
| Case Colour | Natural |
| Legend | Power Symbol |
| Contact DC Voltage Rating | 36V |
| Manufacturer Part No. | MPB16L-CARP-06-JR-12V |
| Terminal Type | Solder |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.