| Switch Operation | Latching |
| Illuminated | Yes |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Panel Cut Out Diameter | 22.2mm |
| Push Button Colour | Silver |
| Contact Configuration | DPST |
| Push Button Style | Round |
| Voltage Rating | 250V ac |
| LED Colour | Red |
| IP Rating | IP65 |
| Contact Material | Silver Alloy |
| Series | SW22S |
| Push Button Material | Stainless Steel |
| Contact Current Rating | 5 A @ 250 V ac |
| Case Colour | Natural |
| Contact AC Voltage Rating | 250V |
| Legend | Ring |
| Manufacturer Part No. | SW22SSL216 |
| Terminal Type | Screw |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.