| Switch Operation | Latching |
| Illuminated | Yes |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Panel Cut Out Diameter | 22.2mm |
| Contact Configuration | SPDT |
| Push Button Style | Round |
| Voltage Rating | 250V ac |
| LED Colour | Yellow |
| IP Rating | IP67 |
| Contact Material | Copper |
| Contact Current Rating | 3 A, 5 A |
| Case Colour | Natural |
| Contact AC Voltage Rating | 250V |
| Manufacturer Part No. | MPB22-A0F11E-524-JQ |
| Terminal Type | Solder |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.