| Switch Operation | Latching |
| Illuminated | Yes |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Panel Cut Out Diameter | 22mm |
| Push Button Colour | Silver |
| Contact Configuration | SPDT |
| Push Button Style | Round |
| Voltage Rating | 24V |
| LED Colour | Green |
| IP Rating | IP65, IP67 |
| Contact Material | Silver Alloy |
| Contact Current Rating | 5 A @ 250 V ac |
| Contact AC Voltage Rating | 250V |
| Manufacturer Part No. | AV03L-B12-M3-FR-G-24V |
| Terminal Type | Quick Connect |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.