| Switch Operation | Latching |
| Illuminated | Yes |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Panel Cut Out Diameter | 25.2mm |
| Contact Configuration | SPST |
| Push Button Style | Round |
| Voltage Rating | 250 / 125V ac |
| LED Colour | White |
| IP Rating | IP67 |
| Contact Material | Brass |
| Contact Current Rating | 16 A, 26 A |
| Case Colour | Natural |
| Contact AC Voltage Rating | 250 / 125V |
| Legend | Power Symbol |
| Manufacturer Part No. | MW25-A0F1L124-A3TA |
| Terminal Type | Quick Connect |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.