| Switch Operation | Latching |
| Illuminated | No |
| Mounting Type | PCB |
| Panel Cut Out Diameter | 6.35mm |
| Contact Configuration | SPDT |
| Voltage Rating | 32/50/125V ac |
| Contact Material | Gold Plated Copper Alloy |
| Contact Current Rating | 400 mA @ 20 V |
| Case Colour | Stainless Steel |
| Terminal Type | Right Angle Through Hole |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.