| Switch Operation | Momentary |
| Illuminated | No |
| Mounting Type | PCB |
| Panel Cut Out Diameter | 6.35mm |
| Push Button Colour | White |
| Contact Configuration | DPDT |
| Push Button Style | Plunger |
| Voltage Rating | 32/50/125V ac |
| Contact Material | Silver Plated Copper Alloy |
| Contact Current Rating | 3 A @ 120 V ac |
| Case Colour | Silver |
| Contact AC Voltage Rating | 120 V, 250V |
| Contact DC Voltage Rating | 28V |
| Terminal Type | Through Hole |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.