| Illuminated | Yes |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Panel Cut Out Diameter | 30mm |
| Push Button Colour | Red |
| Contact Configuration | SPDT |
| Push Button Style | Round |
| Push Button Diameter | 36.5mm |
| Series | XB4 |
| Push Button Material | Metal |
| Manufacturer Part No. | XB4FW34B5 |
| Terminal Type | Screw |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Body Material | Metal |
| Operating Temperature Range | -40 → + 70°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.