| Illuminated | Yes |
| Panel Cut Out Diameter | 22mm |
| Push Button Colour | Green |
| Contact Configuration | SPDT |
| Push Button Style | Round |
| Series | XB5 |
| Manufacturer Part No. | XB5AW33G5 |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Operating Temperature Range | - 40 → +70°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.