| Contact Configuration | SPST |
| Switch Operation | On-Off |
| Panel Cut Out Width | 21.08mm |
| Panel Cut Out Height | 36.8mm |
| Contact Current Rating | 5 A |
| Illuminated | No |
| Mounting Type | Panel Mount |
| IP Rating | IP68 |
| Terminal Type | Quick Connect, Solder |
| Actuator Shape | Rectangular |
| Panel Cut Out Size | 36.8 x 21.08mm |
| DC Voltage Rating | 24V |
| Mechanical Life | 150000Operations |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Contact Material | Silver |
| Contact Resistance | 10mΩ |
| Case Material | Nylon 66 |
| Operating Temperature Range | -40 → +85°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.