| Contact Configuration | DPST |
| Switch Operation | On-None-Off |
| Panel Cut Out Width | 22mm |
| Panel Cut Out Height | 30mm |
| Contact Current Rating | 20 A |
| Illuminated | Yes |
| Actuator Colour | Red |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Terminal Type | Quick Connect |
| Legend Text | On (symbol); Off (symbol) |
| Actuator Shape | Rectangular |
| Panel Cut Out Size | 30 x 22mm |
| AC Voltage Rating | 250V |
| Mechanical Life | 50000Operations |
| Case Material | Plastic |
| Operating Temperature Range | Maximum of +125°C |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Legend Text Colour | Black |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.