| Contact Configuration | SPDT |
| Switch Operation | On-Off-On |
| Panel Cut Out Width | 12.5mm |
| Panel Cut Out Height | 15.9mm |
| Contact Current Rating | 100 mA |
| Illuminated | No |
| Mounting Type | Panel, PCB, Snap-In |
| Terminal Type | Solder |
| Actuator Shape | Rectangular |
| Panel Cut Out Size | 12.5 x 15.9mm |
| DC Voltage Rating | 28V |
| AC Voltage Rating | 28V |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
| Contact Material | Copper |
| Contact Resistance | 10mΩ |
| Case Material | Diallyl Phthalate |
| Operating Temperature Range | -30 → +85°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.