| Contact Configuration | SPDT |
| Switch Operation | On-On |
| Illuminated | No |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Terminal Type | Solder Lug |
| Actuator Shape | Rectangular |
| DC Voltage Rating | 28V |
| AC Voltage Rating | 28V |
| Mechanical Life | 50000Operations |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
| Contact Material | Gold |
| Contact Resistance | 10mΩ |
| Operating Temperature Range | -30 → +85°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.