| Contact Configuration | SPDT |
| Switch Operation | On-(On) |
| Contact Current Rating | 100 mA |
| Illuminated | No |
| Mounting Type | Through Hole |
| Terminal Type | Pc Pin |
| Actuator Shape | Rectangular |
| DC Voltage Rating | 28V |
| AC Voltage Rating | 28V |
| Mechanical Life | 50000Operations |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Resistance | 80mΩ |
| Case Material | Glass Fibre Reinforced Polyamide |
| Operating Temperature Range | -25 → +85°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.