| Contact Configuration | SPST |
| Switch Operation | On-None-Off |
| Panel Cut Out Width | 20.5mm |
| Panel Cut Out Height | 29.5mm |
| Contact Current Rating | 16 A |
| Illuminated | No |
| Actuator Colour | White |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Terminal Type | Quick Connect, Solder Lug |
| Actuator Shape | Rectangular |
| Panel Cut Out Size | 20.5 x 29.5mm |
| AC Voltage Rating | 125 V, 250V |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Contact Material | Silver Alloy |
| Contact Resistance | 10mΩ |
| Case Material | Polyamide |
| Operating Temperature Range | -25 → +70°C |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.