| Contact Configuration | SPST |
| Switch Operation | On-Off |
| Panel Cut Out Width | 15.1mm |
| Panel Cut Out Height | 18.6mm |
| Contact Current Rating | 6 A |
| Illuminated | No |
| Actuator Colour | Black |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Legend Text | I, O |
| AC Voltage Rating | 125V |
| Mechanical Life | 30000Operations |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Contact Material | Silver Alloy |
| Case Material | Polyamide |
| Operating Temperature Range | -20 → +85°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Legend Text Colour | White |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.