| Panel Cut Out Width | 18.2mm |
| Panel Cut Out Height | 35mm |
| Contact Current Rating | 4 A |
| Illuminated | No |
| Actuator Colour | Black |
| Mounting Type | Panel Mount |
| IP Rating | IP68S |
| Terminal Type | Wire Lead |
| Legend Text | FNR |
| Actuator Shape | Rectangular |
| DC Voltage Rating | 28V |
| Mechanical Life | 1 millionOperations |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Operating Temperature Range | -40 → +85°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Legend Text Colour | White |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.