| Contact Configuration | SPST |
| Switch Operation | Latching |
| Panel Cut Out Width | 12.2mm |
| Panel Cut Out Height | 27.2mm |
| Contact Current Rating | 16 A @ 250 V ac |
| Actuator Colour | Black |
| Mounting Type | Panel Mount |
| IP Rating | IP68S |
| Terminal Type | Quick Connect |
| Panel Cut Out Size | 27.2 x 12.2mm |
| Mechanical Life | 100000Operations |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
| Contact Material | Silver Alloy Over Silver Plated Brass |
| Operating Temperature Range | -30 → +85°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.