| Contact Configuration | DPST |
| Switch Operation | On-None-Off |
| Panel Cut Out Width | 22.3mm |
| Panel Cut Out Height | 28.2mm |
| Contact Current Rating | 20 A |
| Illuminated | Yes |
| Actuator Colour | Red |
| Actuator Shape | Rectangular |
| Panel Cut Out Size | 28.2 x 22.3mm |
| AC Voltage Rating | 125 V, 250V |
| Mechanical Life | 50,000Cycles |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.