| Switch Operation | Momentary |
| Panel Cut Out Width | 26mm |
| Panel Cut Out Height | 13.5mm |
| Contact Current Rating | 5 A |
| Illuminated | No |
| Actuator Colour | Black |
| Mounting Type | Panel Mount |
| IP Rating | IP67 |
| Terminal Type | Solder Tab |
| Actuator Shape | Rectangular |
| Panel Cut Out Size | 13.5 x 26mm |
| DC Voltage Rating | 30V |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Operating Temperature Range | -40 → +70°C |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.