| Contact Configuration | SPDT |
| Switch Operation | On-On |
| Panel Cut Out Diameter | 0.468in |
| Contact Current Rating | 400 mA |
| Illuminated | No |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Terminal Type | Solder |
| Panel Cut Out Size | 11.91 (Dia.)mm |
| DC Voltage Rating | 20V |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.