| Range | Preventa |
| Series | XCS |
| Lock Style | Hinge |
| Normal State Configuration | 2NC |
| Maximum AC Voltage | 240V |
| Maximum DC Voltage | 250V |
| Conduit Entry | M16 |
| Shaft Length | 30mm |
| Shaft Length | 30mm |
| Trigger Angle Range | 5° |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.