| Supply Voltage | 170V dc |
| Housing Material | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Connection Type | 9m Cable |
| Actuator Type | Magnetic |
| Auxiliary Contacts | 1NO/1NC |
| Sensor Principle | Magnetic |
| Safety Category | 3 |
| Actuator Included | No |
| Switching Distance | 5 mm |
| Series | MA-52 |
| IP Rating | IP67 |
| Length | 43mm |
| Depth | 13mm |
| Width | 26mm |
| Number of Approach Directions | 1 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.