| Supply Voltage | 24V dc |
| Safety Contacts | NO/NC |
| Housing Material | Nylon 66 |
| Connection Type | M12 |
| Actuator Type | Magnetic |
| Sensor Principle | Magnetic |
| Safety Category | 3 |
| Actuator Included | No |
| Switching Distance | 3 mm |
| IP Rating | IP67 |
| Length | 35mm |
| Width | (Dia) 27.5mm |
| Number of Approach Directions | 1 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.