| Supply Voltage | 24V dc |
| Safety Contacts | 2NC |
| Housing Material | 316 Stainless Steel |
| Connection Type | M12 |
| Actuator Type | Master Coded |
| Auxiliary Contacts | NO |
| Sensor Principle | Magnetic, RFID |
| Safety Category | 4 |
| Actuator Included | Yes |
| Switching Distance | 10 (Open) mm |
| Series | MGL |
| IP Rating | IP69K |
| Supply Current | 50 mA, 200 mA, 500mA |
| Standards Met | CE, cULus Listed, TUV Certified |
| Length | 105mm |
| Depth | 32mm |
| Width | 32mm |
| Number of Approach Directions | 2 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.