| Supply Voltage | 24V dc |
| Safety Contacts | NO/NC |
| Housing Material | Glass Fibre Reinforced Thermoplastic |
| Connection Type | Cable |
| Actuator Type | Magnetic |
| Sensor Principle | Magnetic |
| Actuator Included | No |
| Switching Distance | 8 (No) mm, 18 (Off) mm |
| Series | BNS 33 |
| IP Rating | IP67 |
| Supply Current | 250mA |
| Standards Met | CE, cULus, EAC, TUV |
| Length | 88mm |
| Depth | 13mm |
| Width | 25mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.