| Supply Voltage | 100V ac/dc |
| Housing Material | Plastic |
| Connection Type | M20 |
| Actuator Type | Coded |
| Sensor Principle | Magnetic |
| Safety Category | 4 |
| Actuator Included | No |
| Switching Distance | 8 (ON) mm, 18 (OFF) mm |
| Series | BNS16 |
| IP Rating | IP67 |
| Standards Met | BG, BG-GS-ET-14, CE, cULus Listed, EAC, EN ISO 13849-1, IEC 60947-5-3, TUV Approval |
| Length | 90mm |
| Depth | 38.5mm |
| Width | 52mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.