| Supply Voltage | 24V dc |
| Housing Material | Plastic |
| Connection Type | Cable |
| Actuator Type | Coded |
| Sensor Principle | Magnetic |
| Safety Category | 4 |
| Actuator Included | No |
| Series | BNS250 |
| IP Rating | IP67 |
| Supply Current | 100mA |
| Width | 50mm |
| Length | 33mm |
| Depth | 13mm |
| Width | 50mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.