| Supply Voltage | 100V ac/dc |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Connection Type | Cable |
| Actuator Type | Coded |
| Sensor Principle | Magnetic |
| Safety Category | 4 |
| Actuator Included | No |
| Switching Distance | 8 mm, 18 mm |
| Series | BNS33 |
| IP Rating | IP69K |
| Supply Current | 250mA |
| Width | 50mm |
| Length | 88mm |
| Depth | 14.5mm |
| Width | 27mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.