| Supply Voltage | 24V ac/dc |
| Safety Contacts | NO/NC |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Connection Type | 1m Cable |
| Installation Type | Non-Flush |
| Actuator Type | Coded |
| Sensor Principle | Magnetic |
| Actuator Included | No |
| Switching Distance | 18 (Off) mm, 8 (On) mm |
| Series | EX-BNS40S |
| IP Rating | IP65, IP67 |
| Supply Current | Maximum of 250mA |
| Standards Met | BG-GS-ET-14, CE Listed, EN 60079-0, EN 60079-15, EN 60079-31, EN ISO 13849-1, IEC 60947-5-3 |
| Length | 88mm |
| Depth | 27mm |
| Width | 14.5mm |
| Number of Approach Directions | 1 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.