| Supply Voltage | 24V dc |
| Safety Contacts | 2NO |
| Housing Material | Vistal |
| Connection Type | M8 |
| Installation Type | Flush |
| Actuator Type | Magnetic |
| Sensor Principle | Inductive |
| Safety Category | 2 |
| Actuator Included | No |
| Switching Distance | 4 mm |
| Series | IME2S |
| IP Rating | IP67 |
| Standards Met | ISO 13849 (PLd), IEC 62061 (SILCL2), IEC 61508 (SIL2) |
| Length | 46.5mm |
| Width | 15mm |
| Number of Approach Directions | 1 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.