| Supply Voltage | 24V dc |
| Safety Contacts | 2NC |
| Housing Material | Plastic |
| Connection Type | Cable |
| Actuator Type | Coded |
| Auxiliary Contacts | NO |
| Sensor Principle | Magnetic |
| Safety Category | 4 |
| Actuator Included | Yes |
| Switching Distance | 8 mm |
| Range | Preventa |
| Series | XCS-DMP |
| IP Rating | IP66, IP67 |
| Supply Current | 100mA |
| Standards Met | RoHS |
| Length | 88mm |
| Depth | 13mm |
| Width | 34mm |
| Number of Approach Directions | 3 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.