| Supply Voltage | 24V dc |
| Safety Contacts | 2NO |
| Housing Material | Valox |
| Connection Type | M12 |
| Actuator Type | Magnetic |
| Sensor Principle | RFID |
| Safety Category | 4 |
| Actuator Included | No |
| Switching Distance | 10 mm |
| Range | Preventa |
| Series | XCSRC |
| IP Rating | IP65, IP66, IP67, IP69K |
| Supply Current | 60mA |
| Length | 45mm |
| Depth | 108.3mm |
| Width | 30mm |
| Number of Approach Directions | 3 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.