| Lock Style | Keyed |
| Normal State Configuration | 1NC/1NC + 1NC/1NO + 2NC |
| Lock Type | Spring Lock |
| Maximum AC Voltage | 250V |
| Maximum DC Voltage | 30V |
| Connection Type | M20 |
| IP Rating | IP67 |
| Series | HS1L |
| Length | 104mm |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Maximum Operating Temperature | +55°C |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Depth | 129mm |
| Width | 63mm |
| Maximum Current | 10A |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.