| Normal State Configuration | 3NC |
| Lock Type | Interlock |
| Safety Contacts | 3NC |
| Maximum AC Voltage | 250V |
| Maximum DC Voltage | 30V |
| Connection Type | Cable |
| IP Rating | IP67 |
| Series | HS6B |
| Width | 15mm |
| Length | 30mm |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Depth | 87mm |
| Width | 15mm |
| Maximum Current | 2.5A |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.