| Lock Style | Keyed |
| Normal State Configuration | 2NC |
| Safety Contacts | 2NC |
| Connection Type | M12 |
| Housing Material | Glass Fibre Polyester |
| Range | Kobra |
| IP Rating | IP67 |
| Number of Head Directions | 8 |
| Series | INCH-1 |
| Length | 79.5mm |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Depth | 29.5mm |
| Width | 25mm |
| Maximum Current | 5A |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.