| Lock Style | Keyed |
| Normal State Configuration | 2NC |
| Safety Contacts | 2NC |
| Maximum AC Voltage | 230V |
| Maximum DC Voltage | 24V |
| Connection Type | M16 |
| Housing Material | Glass Fibre Reinforced Thermoplastic |
| IP Rating | IP67 |
| Number of Head Directions | 4 |
| Series | AZ17 |
| Length | 85mm |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
| Depth | 30mm |
| Width | 30mm |
| Maximum Current | 4A |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.