| Actuator Included | Yes |
| Safety Contacts | 2NC |
| Maximum AC Voltage | 240V |
| Maximum DC Voltage | 250V |
| Connection Type | PG13.5 |
| Housing Material | Zinc Alloy |
| Range | Preventa |
| IP Rating | IP67 |
| Series | XCS-E |
| Standards Met | CSA, CSA C22.2 No. 14, EN 1088, EN/IEC 60204-1, EN/IEC 60529, EN/IEC 60947-5-1, EN/ISO 12100, ISO 14119, UL, UL 508 |
| Length | 98mm |
| Depth | 146mm |
| Width | 44mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.