| Lock Style | Keyed |
| Normal State Configuration | 2NO/1NC |
| Maximum AC Voltage | 240V |
| Maximum DC Voltage | 250V |
| Connection Type | PG13.5 |
| Housing Material | Zinc Alloy |
| Range | Preventa |
| IP Rating | IP67 |
| Number of Head Directions | 8 |
| Series | XCSC |
| Length | 113.5mm |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Depth | 44mm |
| Width | 52mm |
| Maximum Current | 6A |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.