| Power to Lock / Unlock | Power to Unlock |
| Supply Voltage | 24V ac/dc |
| Series | XCS-E |
| Actuator Included | Yes |
| Range | Preventa |
| Actuator Type | Key |
| Safety Contacts | 1NC/2NO |
| Conduit Entry | M20 |
| Normal State Configuration | 2NO/1NC |
| Auxiliary Contacts | 1NO/1NC |
| Housing Material | Metal |
| IP Rating | IP67 |
| Maximum AC Voltage | 240V ac |
| Standards Met | RoHS Compliant |
| Length | 98mm |
| Depth | 146mm |
| Width | 44mm |
| Maximum DC Voltage | 250V dc |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.