| Power to Lock / Unlock | Power to Unlock |
| Supply Voltage | 24V dc |
| Series | XCS-L |
| Actuator Included | Yes |
| Actuator Type | Key |
| Safety Contacts | NO/2NC |
| Conduit Entry | 1/2 in NPT |
| Housing Material | Metal |
| IP Rating | IP67 |
| Length | 7.64in |
| Depth | 1.73in |
| Width | 2.99in |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.