| Power to Lock / Unlock | Power to Unlock |
| Supply Voltage | 230V ac/dc |
| Series | XCS-LF |
| Actuator Included | Yes |
| Range | Preventa |
| Actuator Type | Key |
| Conduit Entry | 1/2 in NPT |
| Normal State Configuration | 4NO/2NC |
| Housing Material | Metal |
| IP Rating | IP66, IP67 |
| Width | 51mm |
| Length | 205mm |
| Safety Contacts | 2NO/1NC |
| Depth | 43.5mm |
| Width | 51mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.