| Number of Poles | 1P |
| Maximum Current | 63A |
| Voltage Rating | 125 V dc, 440V ac |
| Accepts Padlocks | Yes |
| Auxiliary Contacts Available | Yes |
| Range | Pro M Compact |
| Normal State Configuration | NO |
| Series | SD201 |
| Length | 17.5mm |
| Width | 69mm |
| Depth | 88mm |
| Throw Configuration | SPST |
| Terminal Type | Screw |
| Maximum Operating Temperature | +55°C |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.