| Number of Poles | 2P |
| Maximum Current | 32A |
| Voltage Rating | 250 V dc, 415V ac |
| Electrical Phase | 1 |
| Accepts Padlocks | Yes |
| Switch Rating | 960A |
| Length | 173mm |
| Width | 245mm |
| Depth | 101mm |
| Terminal Type | Screw |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.