| Number of Poles | 3P |
| Maximum Current | 25A |
| Mounting Type | Surface Mount |
| IP Rating | IP65 |
| Power Rating | 13kW |
| Voltage Rating | 690V ac |
| Electrical Phase | 1, 3 |
| Accepts Padlocks | Yes |
| Handle Colour | Black |
| Auxiliary Contacts Available | Yes |
| Range | Moeller |
| Normal State Configuration | NO/NC |
| Model Number | 227862 |
| Series | EATON MOELLER |
| Enclosed/Not Enclosed | Enclosed |
| Switch Rating | 640A |
| Length | 100mm |
| Width | 115mm |
| Depth | 180mm |
| Terminal Type | Screw |
| Maximum Operating Temperature | +40°C |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.