| Number of Poles | 1P |
| Maximum Current | 20A |
| Mounting Type | Panel Mount |
| IP Rating | IP00, IP40 |
| Voltage Rating | 80 V dc, 480V ac |
| Handle Colour | Black |
| Length | 63.5mm |
| Width | 19.1mm |
| Depth | 67.7mm |
| Throw Configuration | Single |
| Terminal Type | Quick Connect |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.