| Number of Poles | 4P |
| Maximum Current | 100A |
| IP Rating | IP40 |
| Power Rating | 55kW |
| Voltage Rating | 250 V dc, 690V ac |
| Electrical Phase | 3 |
| Accepts Padlocks | Yes |
| Handle Colour | Black |
| Switch Rating | 154kA |
| Length | 135mm |
| Width | 100mm |
| Depth | 62.5mm |
| Terminal Type | Screw |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.